Quick Links

Useful Links

GSO Test

School Governors

Name Date Of Appointment Term of Office Date They Stepped Down Appointed By Register of Interests Attendance Record of Meetings Governor Role Committee Membership Areas of Interest
Mr Edwin Abreo 01/04/2020 4 Years  N/A Diocese None 10/10 Foundation & Chair of Governors Ex Officio PHSE/Maths
Mr Kirshan Andradi 01/03/2021 4 Years N/A Diocese None 4/6 Foundation& Chair of Resources Resources Humanities
Mr Chris Andrew 04/09/2016 N/A N/A None 9/10 Head teacher All All
Mrs Margaret Balsekar 01/04/2020 4 Years N/A Diocese None 6/6 Foundation Curriculum English/Music
Mrs Janice Bingham 01/04/2020 4 Years N/A Diocese None 7/7 Foundation & Chair of Admissions Curriculum & Admissions MFL/Art & DT
Mrs Lesley Brennan 22/07/2020 4 Years N/A Diocese None 7/7 Foundation Curriculum & Admissions Science/Inclusion
Mr Rowan Griffiths 01/09/2019 4 Years N/A Parent None 5/6 Parent Governor Resources PE
Mrs Sabrina O'Rorke 23/09/2019 4 Years N/A Staff None 0/6 Staff Governor Curriculum Early Years/Literacy
Mrs Gerard Perkins 01/04/2020 4 Years N/A Diocese None 9/9 Foundation Resources & Admissions RE/Safeguarding
Mrs Karen Rodrigues 01/09/2017 4 Years  N/A Parents None 8/9 Community Parent & Chair of Curriculum Resources/Curriculum & Vice Chair of FGB Computing/CPD
Mrs Mary McElhinney 17/11/2020

Years

N/A Staff None 6/6 Staff Governor Curriculum Curriculum
Mrs Barbara Watroba 22/04/2021

 4

Years 

N/A Parent  None  3/3 Parent Governor  Curriculum  TBC

Clerk to Governors | Mrs Irena Corbo

Governance Structures & Responsibilities